Střechy letos nejvíce ohrožuje krupobití

Počasí letos předvádí svou pestrost. Česká republika tak zažila už tající sníh, námrazy, intenzivní bouřky a přívalové deště, silný vítr, dokonce i tornádo. V rodinných domech této nepřízni počasí musí nejčastěji čelit střechy. Rekonstrukce střech si už vlivem počasí vyžádaly stomilionové investice.

Ploché střechy ohrožuje déšť, nutností jsou kvalitní žlaby pro odtok vody

Plochá střecha i střešní konstrukce s nižším sklonem disponují několika výhodami. U těchto typů střech se nejčastěji využívá plechová krytina, která je lehká, zato odolná. Trapézový plech, ze kterého je vyrobena, se vyrábí ze za studena válcovaného ocelové plechu, který je žárově pozinkovaný zinkovou vrstvou. Odolnost tohoto materiálu vůči počasí se při výrobě zvyšuje použitím základního nátěru a vrchní ochranné vrstvy. Pro ploché střechy představuje největší riziko zejména voda, která může poškozovat střechu, narušovat krov a ohrožovat tak i interiér. U tohoto typu střech je proto nezbytné klást velký důraz na kvalitní systém odtékání vody. Především je potřebné vybudovat dostatečně velké žlaby pro odtok vody, ať už vnitřní či boční. U nich je důležitá pravidelná kontrola. Odtoky se totiž můžou ucpávat listím, větvičkami či mechem a neplní pak dostatečně svou funkci.

Lehká střešní krytina odolá větru, střešní tašky můžou odletět

Kromě vody dává letos střechám zabrat také silný vítr, jehož rychlost mnohdy dosahuje síly orkánu. Plechové střechy jsou uzpůsobené tak, aby silným nárazům odolávaly. Zejména domy a chaty ve vyšších nadmořských výskách by proto měly být vybaveny lehkou střešní krytinou. Střecha z pálených tašek by měla odolat slabšímu větru v nižších nadmořských výškách, problém však může nastat v případech silného větru. Několikrát během tohoto roku se to potvrdilo, například v červnu se na Břeclavsku přehnalo lokální tornádo a poničilo zejména střechy z pálených tašek, které odlétávaly společně s větrem. Hasiči vyčíslili škody na střechách v řádech statisíců.

V létě se na střechách nejvíc podepsalo krupobití

Česká asociace pojišťoven vede přesné záznamy o tom, kolik škod napáchalo počasí na střechách. Zatímco v loňském roce to bylo 1,26 miliard, jen za letošní léto to už byly škody v řádech stovek milionů. Nejčastěji ničí střechy letní vichřice, krupobití a bouřky. Na celkové částce škody se tyto nešvary počasí podílí z více než 90 procent. Přírodnímu řádění nebyly ušetřeny ani okenní výplně, skleníky, pergoly a další přístřešky. Do statistik pojišťoven se počítají také případy, kdy škodu způsobil pád stromu. Letošnímu létu ale z hlediska nejvíce škod na střechách vévodí silné krupobití. V kombinaci s dalšími nešvary jako střídání horkého počasí, intenzivní sluneční záření, přívalové deště nebo prudké ochlazení, je na střechy domů vyvíjena obrovská zátěž. Například jen za letošní květen spáchalo počasí na střechách škody za více než 150 milionů korun.