Střešní doplňky chrání střechu a dobře vypadají
Ohledně výstavby a rekonstrukce střechy existuje nepřeberné množství informací. Výběr střešní krytiny, správný klempířský postup nebo poctivě provedený krov jsou základy kvalitní a funkční střechy. Po jejím dokončení je však potřeba myslet také na vhodné doplňky, které nejenom dobře vypadají, ale také chrání střechu a celý dům před nepříznivými vlivy.
O okapy se starejte především v zimě
Okapy jsou nedílnou součástí každé střechy, jejich výběr bychom však rozhodně neměli podcenit. Jejich funkce je nezastupitelná - odvodňují střešní plášť a zamezují tak vzniku vlhkosti, která střeše neprospívá. Můžou se na ní totiž začít tvořit plísně, houby a mechy, které snižují její kvalitu, odolnost a tím pádem také životnost. Při výběru okapů tedy rozhodně nepodléhejte jen estetickým dojmům. Okapy musí ladit k střeše, ale rozhodně to není určující kritérium. V našich podnebných podmínkách máte na výběr ze dvou druhů okapů - vyrobené z kovu nebo z PVC. Plastu se neobávejte, odolá teplotám od -40 do +70 ⁰C. Kvalitní kovové žlaby se vyrábějí z pozinkovaného, hliníkového, titanzinkového a měděného plechu nebo z nerezové oceli. Ideální průměr okapu je 100 - 150 mm. Součástí odvodňovacího systému jsou i různé odbočky, lemování, redukce, kolena, trubkové a žlabové spojky, žlabové háky, lapače nečistot, sklopné výpusti pro sběr a odtok dešťové vody a podobně. Podokapní žlaby by měly mít spád přibližně 0,5 %. Instalací okapů však práce nekončí, jelikož je potřeba je neustále udržovat průchodné a tím pádem funkční. Kromě pravidelných čištění a odstranění nahromaděného odpadu, budete mít práci především v zimě. Okap by měl totiž být dostatečně chráněný proti sjíždějícímu sněhu, vzniku rampouchů či hromadění ledu uvnitř žlabu, které jej mohou zkroutit, utrhnout či jinak poničit.
Vhodné střešní doplňky proti vlhkosti a zachytávání listí
Největším postrachem střech je vlhkost, která může způsobovat statisícové škody. Předcházet vzniku vlhkosti lze několika způsoby. Jedním z nich je kvalitní odvodňovací systém (okapy) a dalším je dostatečné odvětrávání střechy. To se řeší instalací prvků z PVC, kovu, keramiky nebo betonu v podobě větracích komínků, odvětrávacích hlavic, anténních průchodků, větracích hřebenových a úžlabních pásů a podobně. Součástí střechy musí být také pojistná izolace, která by měla být ze strany exteriéru vodotěsná a ze strany interiéru paropropustná. Používají se, pokud má střecha nízký sklon, a jsou vhodné i jako opatření proti sněhu, který na střeše ulpí. Jako pojistné izolace se používají speciální fólie, které propouštějí páru nebo jsou mikroperforované. V neposlední řadě by na střechách neměly chybět ani doplňky, jako jsou polyetylenové nebo kovové zachytávače listí, které jsou užitečnou součástí okapových žlabů, nebo takzvaný systém termodachu, do kterého se umisťují jednotlivé krytiny. Pro tento systém je ideální použít polystyren, protože jako materiál je samozhášivý a má nízkou nasákavost. Mezi důležitá příslušenství je nutné zahrnout také klempířské produkty, které se nejčastěji vyrábí z pozinkovaného nebo ocelového plechu. Při práci s těmito doplňky je potřeba držet se určitých konstrukčních pravidel. Plech se například k podkladu nesmí přibíjet přímo, ale pomocí příponek nebo per. Zinkovaný plech lze použít zase jen tam, kde leží na celé ploše a nezasahuje do ohybu. Tomu totiž neodpovídá svou pevností.
Design střechy lze dotvořit lemováním i estetickými prvky
Také lemování je vhodným způsobem, jak střeše zajistit vodotěsnou a izolační funkci. Nejčastěji se k tomuto účelu využívají různé druhy plechů. Olemovat lze prakticky všechno - okapy, stěny, které ční nad střechu, komíny, hromosvody i větrací trouby. Na trhu existuje mnoho druhu plechů, takže vybírejte takový, který bude korespondovat se vzhledem střechy. Kromě výběru vhodného materiálu nezapomínejte také na barvy. Klasické střešní tašky v cihlové barvě vypadají velmi dobře s měděným lemováním. Použít lze ale i hliníkový nebo jinak barevný plech. Estetický ráz střechy může pozvednout také pár vhodně vybraných okrasných doplňků. Nejznámější jsou tzv. hřebenáče, tedy hřebenové prvky. Nejčastěji se vyrábějí v podobě nejrůznějších zvířat či rostlin, přičemž nejoblíbenější variantou je kohout. Ten je historicky zobrazován jako ochránce stavení, proto býval po dlouhou dobu nedílnou součástí střech. V dnešní době si ale lidé na střechy instalují nejrůznější korouhvičky, které kromě okrasné funkce slouží jako ukazatele směru větru. Korouhvičky se vyrábí v nejrůznějších podobách - kočky, psi, koně nebo třeba draci.